Diagnostika a terapie příčin nemocí

Proč chodíme na terapie

Pouze silná mysl a silný duch zabrání nemoci  (MUDr. Jan Šula) 

Rozhodnutí.
To, co nás přivádí k rozhodnutí, abychom oslovili další osobu (terapeuta, léčitele, přítele, ...) při svých fyzických či psychických potížích je poměrně nasnadě. Je to nepohoda, špatný pocit, bolest a vlastně vše co je nám nepříjemné a významně ovlivňuje naše jednání. Zároveň máme pocit, že to už sami nezvládneme. Zde nemá velký význam rozepisovat kdy tato situace nastane, protože ji každý člověk vnímá individuálně. Každý máme hranice kdy požádáme o pomoc či radu  druhého nastaveny jinak. 

Co funguje, to pomáhá.
Při hledání podpory, pomoci či terapie si zároveň klademe otázku, zda způsob, jakým budeme řešit své potíže opravdu funguje.

Jaký je význam slova funguje pro mne ... Když mám ze svého přístupu či konání dobrý pocit, tak "to funguje".

Zkoumání příčiny.
Moje práce je zaměřena na zkoumání psychických a fyzických příčin obtíží a nepohody. Je tedy pro mne výzvou, abych se podíval i na příčiny situace, která mně "přinutí" se rozhodnout, že si vyžádám pomoc jiné osoby.

Přesto, že také pracuji s něčím "větším" co přesahuje naše myšlení, mám rád hmatatelnější důkazy a potvrzení, že se se mnou něco děje. 

Klienti se mně často ptají, jak poznají, že je příčina na které pracujeme (trauma, stres, ...) již "vyléčena" a nebude dále ovlivňovat jeho život. Odpověď je nasnadě: když si vzpomeneš na událost, která byla příčinou tvého stavu a nebudeš cítit v těle žádný negativní pocit či emoci, tak se práce s touto částí tvé duše podařila.
Proto, aby jsme mohli vnímat pocity těla a rozpoznávat emoce je však, zejména v naší kultuře, potřeba alespoň základních znalostí podstaty vzniku vlastního "špatného" a "dobrého" pocitu.
Níže se pokusím shrnout poznatky o podstatě vzniku emocí z hlediska traumaterapie.

Proč se cítíme "špatně" - 
Vznik traumatu - schéma propojení MOZEK - NERVOVÝ SYSTÉM - HORMONY
--- popis i s obrázky bude doplněn v nejbližší době ---
Zatím je možné si o vzniku traumatu materiál ve Slovníku pojmů - Trauma 

Cítím se už "dobře"?
Momentální emoční stav - propojení  SRDCE - MOZEK - NERVOVÝ SYSTÉM 

--- popis i s obrázky bude doplněn v nejbližší době ---

 


Poznámky:
  • schéma vnímání a zpracování traumatu na úrovni mozku - amygdala .... PNS - kortizol
  • vliv přesvědčení na kvalitu života
  • neustálé porovnávání informací s původním nastavením a tím, co právě prožíváme
    potřeba změny - upozornit na motovaci - kdo vlastně motivuje ke změně - traumatozovaná nebo zdravá část - různé přístupy - odkaz na terpie, část "práce s motivací"
  • co je trauma
  • co je emoční diskomfort (nepohoda)
TOPlist